شبکه فقیه مرکز مجازی پژوهشهای دینی و فقهی

مرکز پژوهشهای دینی

پژوهشهای فقه و فقاهت

مرکز پژوهشهای راهبردی

شبکه علمی فقیه

شبکه اجتماعی فقیه

تحقیق و بررسی

آثار پژوهشی شما

با بخشهای مختلف شبکه فقیه آشنا شوید:

۱- مرکز پژوهشهای دینی

۲- پژوهشهای فقه و فقاهت

۳- مرکز پژوهشهای راهبردی

۴- شبکه علمی فقیه

۵- شبکه اجتماعی فقیه

۶- تحلیل و بررسی

۷- مبانی فکری گام دوم انقلاب

۸- آثار و پژوهشهای شما

 

 • مرکز پژوهشهای دینی

  شبکه فقیه اولین شبکه علمی و پژوهشی علوم اسلامی به عنوان شبکه ای مرجع، گسترده و رو به توسعه، ویژه طلاب علوم اسلامی، دانشجویان علوم قرآن و حدیث و سایر پژوهشگران محترم است. حوزه های علمیه جمهوری اسلامی ایران و مراکز فرهنگی وابسته به آنها، فعالیتهای ارزشمند و قابل تقدیری انجام داده اند؛ اما در شرایط کنونی که فناوری اطلاعات و فضای مجازی، محل و مرجعی برای فعالیت گسترده همه صاحبان فکر و اندیشه شده است، جای خالی یک شبکه علمی و اجتماعی ویژه طلاب محترم علوم اسلامی، به عنوان شبکه ای متمرکز و منسجم احساس می شد، شبکه ای که مرجع و محلی برای حضور طلاب پژوهشگر و مدیریت جریان علوم اسلامی در دنیای امروز و در عرصه فضای مجازی باشد.

   

 • پژوهشهای فقه و فقاهت

  بخش پژوهشهای فقه و فقاهت با حفظ ضوابط قانونی و اخلاقی در مواجهه با فقها و برادران اهل سنت، بستر و عرصه ­ای است برای رویارویی طلاب جوان و فضلای کارآزموده با مسائل مبتلابه جامعه و نظرات اجتهادی فقهای اهل سنت و تبادل نظر علمی در این عرصه مهم.

   

 • مرکز پژوهشهای راهبردی

  در این بخش سعی شده است برای آشنایی بیشتر پژوهشگران محترم علوم اسلامی با حوزه های سیاست داخلی، سیاست بین الملل، اقتصاد ایران و اقتصاد جهان، آخرین مقالات و تحقیقات مرتبط را که در رسانه های روز ایران و جهان آمده اند، ارائه کنیم.

   

 • شبکه علمی فقیه

  شبکه علمی فقیه انجمن های گفت و گو و تبادل نظر است که طلاب و پژوهشگران علوم اسلامی در موضوعات گوناگون که به تفکیک مشخص شده اند، به تبادل نظر، تفسیر و تبیین موضوعات بپردازند. انجمن های موضوعی که در این شبکه وجود دارد، شامل موضوعات عملی و فقهی است که در شبکه فقیه آمده است. علاوه بر آن، گروه های مختلف علمی و پژوهشی نیز در قالب انجمن تعریف شده اند که پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی می توانند در این گروه ها به صورت تخصصی به تبادل نظر و تبیین موضوعات بپردازند و مجموع نظرات خود را پس از تدوین، برای ما ارسال کنند تا در بخش ثبت آثار و پژوهشهای شما با نام و مشخصات پژوهشگر ارائه شوند.

   

 • شبکه اجتماعی فقیه

  این بخش یک محیط تبادل نظر است که کاربران محترم می توانند درباره موضوعات گوناگون اجتماعی به گفت و گو بنشینند و نظرات و تجربه های خود را با دیگران به اشتراک بگذراند.

   

 • تحلیل و بررسی

  شبکه فقیه در نظر دارد به منظور افزایش آگاهی و ارتقای سطح تحلیل موضوعات، ویژه محققان حوزه دین پژوهی، برای اولین بار یک شبکه تحلیل و بررسی تدوین و راه اندازی کند و موضوعات مهم روز در حوزه های مختلف پژوهشی و علوم انسانی را در معرض تحلیل و واکاوی پژوهشگران قرار دهد.

  در این بخش، به گردآوری و تفکیک موضوعات می پردازیم؛ بسیاری از مطالب نیز از منابع روز دنیا ترجمه و ارائه می شوند تا محققان محترم علاوه بر آشنایی بیشتر با جریانهای فکری و پژوهشی روز، به تحلیل آنها بپردازند و پس از آن به تجمیع و تدوین داده ها و تحلیلهای خود اقدام کرده و در بخش معرفی آثار، به عنوان آثار پژوهشی خود ثبت و ارائه کنند.

  هدف از ایجاد این محیط، در میان مدت و بلندمدت، تدوین و تشکیل اولین و بزرگترین شبکه علمی حوزه دین پژوهی در دنیای اسلام و ادیان است که با مشارکت فعال شما پژوهشگران محترم صورت خواهد گرفت.

   

 • گام دوم انقلاب

  بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری که چهل سال دوم انقلاب را گام دوم انقلاب نام نهادند و با توجه به هجوم معنادار و منسجم دشمنان انقلاب و دستگاه های تبلیغاتی که با بهره برداری گسترده از فناوری های نوین، مبانی فکری و عقیدتی این نظام را هدف قرار داده اند، شناخت کامل استراتژی فکری دشمنان و جریانهای فکری معاصر، ضروری است. شبکه فقیه بستری فراهم آورده است تا پژوهشگران حوزه علوم اسلامی بتوانند با تبادل نظر و ارائه نظرات و راهکارهای پژوهشی و فکری و بر اساس نیازمندیهای فکری روز و استفاده کارآمد از فناوریهای نوین، به تبیین و تدوین مبانی فکری و اصیل گام دوم انقلاب بپردازند.

  این بخش در “مرکز پژوهشهای راهبردی” قابل دسترسی است.

   

 • آثار و پژوهشهای شما

  شبکه فقیه در نظر دارد برای پژوهشگران محترم حوزه و دانشگاه بویژه محققان جوان، محیطی فراهم آورد که نظرات و بررسی های خود در موضوعات علمی و فقهی را که در بخش های مختلف شبکه فقیه به اشتراک می گذارند، تدوین کرده و برای ما ارسال کنند تا در این بخش به عنوان آثار پژوهشی شما عزیزان ارائه شوند. علاوه بر این می توانید سایر آثار خود را نیز در این بخش ثبت کنید.

   

پژوهشگران انقلاب و آثار پژوهشی آن ها

 
  شما نیز مشخصات و آثار خود را به ثبت برسانید.

 

 • وحیدی مهرجردی، شهاب الدین، مرجئه: پیدایش و اندیشه ها، تهران، دانشگاه ادیان و مذاهب و سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت)، ۱۳۹۴، ۲۱۲ صفحه.

  شهاب الدین وحیدی مهرجردی
  شهاب الدین وحیدی مهرجردی
 • معلمی، حسن، معرفت شناسی و مباحث جدید کلامی، قم، مؤسسه بوستان کتاب، ۱۳۹۰، ۲۶۸ صفحه.

  حسن معلمی
  حسن معلمی

پژوهشهای فقه و فقاهت مجموعه فتاوای موضوعی اهل سنت

عقاید

عبادات

معاملات

خانواده

بانوان

ارث و وصیت

حدود و جزا

حظر و إباحه

سیاست و قوانین

پزشکی

آداب شرعی

علوم شرعی